fbpx
Loading настани

« All настани

  • This event has passed.

Ароматични сорти: Mакедонија vs Остатокот на Светот!

June 15 @ 6:00 am - 7:30 pm

mkd500

Wine Way Ве кани на единствена дегустација: Mакедонија vs Остатокот на Светот. Категорија: Ароматични сорти!

 

Ќе дегустираме ароматични сорти од земјите во кои тие го даваат својот класичен израз:

Sauvignon Blanc од Нов Зеланд,

– Riesling од  Германија,

– Torrontés од Аргентина,

…и назад дома! – преку одличниот Sauvignon Blanc на Езимит, Riesling на Картал и миризливата локална Темјаника – ќе откриеме каков израз имаат светските вински сорти под македонското небо.

 

Вината кои ќе ги дегустираме, се дел од програмата на престижната лондонска школа за вино Wine & Spirit Education Trust – WSET. Wine Way e нивни официјален претставник во Македонија, а Ваш домаќин ќе биде сертифицираниот сомелиер и WSET едукатор, Петар Величковиќ. Освен ретката можност паралелно да вкусите вина од Европа, Нов Зеланд и Јужна Америка, ќе научите и како да дегустирате како професионалец – користејќи го систематскиот пристап на Wine & Spirit Education Trust.

Едно можеме да Ви ветиме— на крајот на вечерта, ќе бидете изненадени дека сте научиле да им верувате на своите дегустаторски вештини и притоа – одлично сте се забавувале!

 

Вашата винска листа:

 

  • New Zealand – Black Cottage – Sauvignon Blanc – 2017
  • Germany – Dr. Loosen, Red Slate Sauvignon Blanc Dry – 2015
  • Argentina- Bodegas Krontiras, Doña Silvina – Torrontés – 2017
  • Makedonija – Ezimit – Sauvignon Blanc
  • Makedonija – Kartal – Riesling
  • Makedonija – Temjanika

 

Домаќин: Wine Way – Центар за винска едукација и организација на вински настани

Адреса: Антон Попов 8, 1000 Скопје

Едукатор: Петар Величковиќ, сертифицитан сомелиер и WSET eдукатор

Датум: 15ти Јуни (сабота);

Време: 18:00 – 19:30

Цена: 500 денари

Уплата на жиро сметка: 210-072726260197 НЛБ Банка, со назнака ‘За Винска дегустација’.

Напомена!: Поради ограничениот број на места, Ве молиме, пред уплатата да не контактирате:

  • 070 29 22 19 / 070 69 17 31
  • ana@wineway.org

со порака на fb на https://www.facebook.com/winewaycentre/

Details

Date:
June 15
Time:
6:00 am - 7:30 pm
Cost:
mkd500
Event Category:
Website:
https://wineway.org/mk/tastings/

Organizer

Wine Way
Phone:
+389 70 69 17 31
Email:
ana@wineway.org
Website:
wineway.org

Venue

Wine Way
Anton Popov 8
Skopje, 1000 Macedonia
+ Google Map
Phone:
+389 70 69 17 31
Website:
wineway.org
en_USEnglish
mk_MKMacedonian en_USEnglish