fbpx
Loading настани

« All настани

  • This event has passed.

Бели вина: Mакедонија vs Остатокот на Светот!

June 14 @ 6:00 am - 7:30 pm

mkd400

Wine Way Ве кани на единствена дегустација: Mакедонија vs Остатокот на Светот. Категорија: Бели Вина!

Од класичниот Pinot Grigio од Италија, преку Chardonnay од Чиле до Chenin Blanc oд Јужна Африка…и назад дома! – преку локален Pinot Grigio, Chardonnay на Езимит и Стоби, да откриеме каков израз имаат овие вински сорти под македонското небо.

Вината кои ќе ги дегустираме, се дел од програмата на престижната лондонска школа за вино Wine & Spirit Education Trust – WSET. Wine Way e нивни официјален претставник во Македонија, а Ваш домаќин ќе биде сертифицираниот сомелиер и WSET едукатор, Петар Величковиќ. Освен ретката можност паралелно да вкусите вина од Европа, Африка и Јужна Америка, ќе научите и како да дегустирате како професионалец – користејќи го систематскиот пристап на Wine & Spirit Education Trust.

Едно можеме да Ви ветиме— на крајот на вечерта, ќе бидете изненадени дека сте научиле да им верувате на своите дегустаторски вештини и притоа – одлично сте се забавувале!

Вашата винска листа:

  • Italy – Campagnola – Pinot Grigio – 2017
  • South Africa – Spice Route Winery – Chenin Blanc – 2015
  • Chile – Lapostolle, D’ Alamel – Chardonnay – 2014
  • Makedonija – Pinot Grigio
  • Makedonija – Acacia – Chardonnay
  • Makedonija – Ezimit – Chardonnay

 

Домаќин: Wine Way – Центар за винска едукација и организација на вински настани

Адреса: Антон Попов 8, 1000 Скопје

Едукатор: Петар Величковиќ, сертифицитан сомелиер и WSET eдукатор

Датум: 14ти Јуни (петок);

Време: 18:00 – 19:30

Цена: 400 денари

Уплата на жиро сметка: 210-072726260197 НЛБ Банка, со назнака ‘За Винска дегустација’.

Напомена!: Поради ограничениот број на места, Ве молиме, пред уплатата да не контактирате:

  • 070 29 22 19 / 070 69 17 31
  • ana@wineway.org

со порака на fb на https://www.facebook.com/winewaycentre/

Details

Date:
June 14
Time:
6:00 am - 7:30 pm
Cost:
mkd400
Event Category:
Website:
https://wineway.org/mk/tastings/

Organizer

Wine Way
Phone:
+389 70 69 17 31
Email:
ana@wineway.org
Website:
wineway.org
en_USEnglish
mk_MKMacedonian en_USEnglish