fbpx
Loading настани

« All настани

  • This event has passed.

Моќни црвени вина: Mакедонија vs Остатокот на Светот!

June 15 @ 8:00 am - 9:30 pm

mkd600

Wine Way Ве кани на единствена дегустација: Mакедонија vs Остатокот на Светот. Категорија: Моќни црвени вина!

 

Ќе дегустираме моќни црвени сорти од земји во кои тие го даваат својот впечатлив израз:

Cabernet Sauvignon и Shiraz од Австралија,

– Pinotage од Јужна Африка,

…и назад дома! – преку одличниот Plavac и Shiraz на Езимит, и Cabernet Sauvingnon на Картал – ќе откриеме каков израз имаат моќните светските вински сорти под македонското небо.

 

Вината кои ќе ги дегустираме, се дел од програмата на престижната лондонска школа за вино Wine & Spirit Education Trust – WSET. Wine Way e нивни официјален претставник во Македонија, а Ваш домаќин ќе биде сертифицираниот сомелиер и WSET едукатор, Петар Величковиќ. Освен ретката можност паралелно да вкусите вина од Европа, Африка и Австралија, ќе научите и како да дегустирате како професионалец – користејќи го систематскиот пристап на Wine & Spirit Education Trust.

Едно можеме да Ви ветиме— на крајот на вечерта, ќе бидете изненадени дека сте научиле да им верувате на своите дегустаторски вештини и притоа – одлично сте се забавувале!

 

Вашата винска листа:

 

  • Australia – Jim Barry, The Cover Drive – Cabernet Sauvignon – 2014
  • Australia – Stonefish – Shiraz- 2016
  • South Africa – Stellar Organic Winery – Pinotage – 2015
  • Makedonija – Kartal – Cabernet Sauvignon
  • Makedonija – Ezimit – Shiraz
  • Makedonija – Ezimit – Plavac

 

Домаќин: Wine Way – Центар за винска едукација и организација на вински настани

Адреса: Антон Попов 8, 1000 Скопје

Едукатор: Петар Величковиќ, сертифицитан сомелиер и WSET eдукатор

Датум: 15ти Јуни (сабота);

Време: 20:00 – 21:30

Цена: 600 денари

Уплата на жиро сметка: 210-072726260197 НЛБ Банка, со назнака ‘За Винска дегустација’.

Напомена!: Поради ограничениот број на места, Ве молиме, пред уплатата да не контактирате:

 

Details

Date:
June 15
Time:
8:00 am - 9:30 pm
Cost:
mkd600
Event Category:
Website:
https://wineway.org/mk/tastings/

Organizer

Wine Way
Phone:
+389 70 69 17 31
Email:
ana@wineway.org
Website:
wineway.org

Venue

Wine Way
Anton Popov 8
Skopje, 1000 Macedonia
+ Google Map
Phone:
+389 70 69 17 31
Website:
wineway.org
en_USEnglish
mk_MKMacedonian en_USEnglish