fbpx
Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

WSET Wine Education Week

септември 10 @ 6:00 am - септември 15 @ 7:30 pm

500mkd

Придружете ни се на еден, или сите, мини часови кои Wine Way ги организира во чест на 50 годишнината од постоењето на WSET. Контактирајте не на ana@wineway.org

All classes include tastings. Must be 18 or over to attend.

Цена: 1 мини-час 500 мкд

2 мини-часа 850 мкд

3 мини-часа 1200 мкд

4 мини-часа 1500 мкд

Часовите ќе се одржат во винскиот центар Wine Way - ул. Антон Попов 8, 1000 Скопје

VINE TO GLASS

Сакате да научите нешто повеќе за виното, но - каде да почнете? Оваа дегустација е дизјанирана да Ве наоружа со знаење и вештини потребни за да дегустирате и уживате во вино како професионалец!

  • Вторник, 10 септември, 18-19.30 (час на македонски)
  • Среда, 11 септември, 18-19.30 (час на англиски)

DECIPHERING WINE LABELS

Дали Ве фаќа паника дека бирате погрешно шише вино? Откријте како да го пронајдете виното кое Ви треба - благодарение на тоа што пишува на неговата етикета.

  • Четврток, 12 септември 18-19.30 (час на македонски)
  • Петок, 13 септември, 18-19.30 (час на англиски)

FINDING THE PERFECT MATCH

Explore how the key components in food – acidity, salt and sweetness – impact the way we taste wine. Learn skills that can be applied to any menu or wine list.

  • Сабота, 14 септември, 13-14.30 (час на англиски)
  • Сабота, 14ти септември 18-19.30 (час на македонски)

MASTERING MATURATION

Дали сте се прашале зошто Вашето Шардоне има путераст вкус? Откријте како зреењето на виното во дабови буриња и во шише - влијае на нивниот вкус.

  • Недела, 15 септември, 13-14.30 (час на македонски)
  • Недела, 15 септември, 18-19.30 (час на англиски)

Details

Start:
септември 10 @ 6:00 am
End:
септември 15 @ 7:30 pm
Cost:
500mkd
Event Category:
Event Tags:
, ,
Website:
https://wineway.org/all-events/wset-education-week/

Organizer

Wine Way
Phone:
+389 70 69 17 31
Email:
ana@wineway.org
Website:
wineway.org

Venue

Wine Way
Антон Попов 8
Skopje, 1000 Macedonia
+ Google Map
Phone:
+389 70 69 17 31
Website:
wineway.org
mk_MKMacedonian
en_USEnglish mk_MKMacedonian